BALKANLILAR “GÖÇ”Ü KONUŞTU – 2014

Basında Balkanlılar, Tüm Haberler

Kartal Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği’nin 23’üncü kuruluş yıl dönümümü dolayısıyla düzenlenen programda göç konusu ele alındı.

Kartal Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği, 23’üncü kuruluş yıl dönümü Kartal Belediyesi Soğanlık Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezi’nde gerçekleştirilen geceyle kutlandı. Balkanlıların çektikleri acılar bir kez daha anımsandı. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz yanısıra Cumhuriyet Halk Partisiİstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt,Bulgaristan Türk Milletvekilleri Şaban Ali Ahmet, Aydoğan Ali, , Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları Gülcemal Fidan, Av. Hüsnü Yeşilyurt, Ömer Fethi Gürer, Feyyaz Kaynak, Başkan Danışmanı Haydar Oğuz, Özbey Pekşen, Özel Kalem Müdürü Mustafa Fehmi Okay, Konfederasyon Başkanı Zürfeddin Hacıoğlu, Federasyon Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan, Kartal Balkanlılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Olcay Özgön, dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Gecede yapılan konuşmalarda göç ve göçmen sorunları gündeme taşındı. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz gecede yaptığı konuşmada Balkanlara Anadolu’dan gidiş ve sonrasında yaşanan göç ile ilgili sorunlara değindi. Balkanlarda yaşayan yurttaşlarımızın dayanışma içinde olmaları gerektiğine vurgu yaptı. Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin Bulgaristan’da yaşanan seçim sürecinde önemine değindi. Başkan Altınok Öz, Kartal Belediyesi olarak Balkanların Anadolu ile bağının sürekliliği adına etkinlik ve işbirliği çalışmalarından örnekler verdi. Kardeş belediyelerle dayanışmadan söz etti. Kartal Balkan Derneği ile yakın bir çalışma içinde olduklarını belirterek, “Biz Balkanlarda yaşayan ya da buraya göç ile gelen kardeşlerimizin her zaman yanında olduk, olacağız” dedi.

Dernek Başkanı Olcay Özgön yaptığı konuşmada Balkanlıların yıllardır göç etmeye zorlandığını ve bunun acısının hala çekildiğine vurgu yaptı. “Balkanlardan göç 1877 yılında Osmanlı Rus savaşı sırasında başlamış ve 1989 yılına kadar devam etmiştir. Günümüzde de çeşitli sebeplerle devam etmektedir. Anavatanımıza gelenler orada kalan soydaşlarımıza göre daha şanslı sayılabilirler. Burada bize düşen ise orada kalan dostlarımızı, akrabalarımızı unutmamaktır. Bizler Bulgaristan’ın kötülüğünü hiçbir zaman istemedik. Buradan iş adamlarımıza sesleniyorum; Bulgaristan’a yatırımlar yapalım. Çünkü orada göçlerden dolayı nüfus gittikçe azalmaktadır. Bu göçün bir an önce durdurulması gerekmektedir. Kartal Belediye Başkanımız Sayın Op. Dr. Altınok Öz’e, derneğimize olan katkı ve desteklerinden dolayı özellikle teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Balkanlardaki yaşamdan kesitler sunuldu. Kartal Musiki Derneği korosu, Şef Arif Şanlı yönetiminde konser verdi. Kartal Belediyesi Halk Oyunları ekibinin sunduğu gösteri sonrası Kartal Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği’nin 23’üncü kuruluş yıldönümü pastası kesildi.

http://www.milliyet.com.tr/balkanlilar-goc-u-konustu-istanbul-yerelhaber-529007/