Bulgaristan Türkleri’nin Direnişinin Sembolü Türkan Bebeğimizi Ziyaret Ettik

Tüm Haberler

TÜRKAN BEBEĞİMİZİ ziyaret ettik.

Bulgaristan Türkleri’nin Direnişinin Sembolü

TÜRKAN BEBEĞİMİZİ ziyaret ettik.

BAL-DER ve Kartal Belediye Heyeti olarak; 17 aylıkken annesinin kucağında 26 Aralık 1984 tarihinde Bulgar Komünist kuvvetlerinin açtığı ateş sonucunda şehit düşerek Bulgaristan’da yaşanan mezalime karşı ilk özgürlük meşalesinin yakılmasına neden olmuş ve Türklerin hak arayışının başlamasına neden olan değerimiz, minik yavrumuz Türkan Bebeğimizi ve diğer şehitlerimizi, Bulgaristan’ın Kırcaali ili Kirkova-Kızılağaç Belediyesi Mogilyane köyündeki mezarı başında dua ederek diğer şehitlerimizle beraber ruhlarına dua okuduk, kabirlerine su döktük.

Köyün merkezinde olayların meydana geldiği alanda Türkan Bebek ve diğer şehitlerimizin katledilişini, şanlı direnişi ilelebet unutturmamak için yapılan Türkan Bebek Anıt Çeşmesini ziyaret ederek hatıra fotoğrafı çektirdik.

TÜRKAN BEBEK KİMDİR ?

Türkan Bebek, 26 Aralık 1984’te Bulgaristan’ın Kırcaali iline bağlı Killi bölgesinde isim değiştirme uygulamasını protesto etmek için toplanan Türklerin arasında annesinin kucağında bulunuyordu.

Bulgar kolluk kuvvetlerinin kalabalığın üzerine rastgele açtığı ateş sonucunda henüz 17 aylıkken şehit olan Türkan Bebek, Bulgaristan Türklerinin direnişinin sembolü haline geldi.

Fotoğraflar: Mükremin Özkaya

Türkan Bebek, her yıl 26 Aralık’ta Bulgaristan’daki kabri başında anılıyor. Şehit bebeğin anısına Türkiye’nin çeşitli illerinde de anıtlar bulunuyor.